شماره تماس : 09137218280

فرآیند تولید ورق طلا

بی شک پیشرفت تکنولوژی در قرن های اخیر تاثیر به سزایی در زندگی انسان ها و تولید تمامی محصولات مورد استفاده ی آنها گذاشته است. این تاثیرات باعث ایجاد تغییرات چشم گیری در همه زمینه ها شده است. بسیاری از این پیشرفت ها به طور پایه ای و بنیادی باعث ایجاد تغییر در چرخه ی تولید محصولات شده به طوری که گاهی هیچ شباهتی میان محصولات تولید شده امروزی با محصول تولید شده اولیه نمیتوان یافت. در برخی موارد دیگر این تاثیرات تفاوت زیادی در روند تولید محصولات ایجاد نکرده است و تکنولوژی تنها در راستای کمک به انسان و نیروی کاری فعال در کارخانه ها و منابع تولیدی آمده است. فرآیند تولید ورق طلا نیز از قرون وسطی تا به امروز دچار تغییر و تحولات خاصی نشده است و نحوه ساخت و دستور العمل تولید آن ثابت مانده است، زیرا تولید این محصول وابسته به عوامل طبیعی است برای مثال هیچگاه نمیتوان خواص طبیعی و ذاتی از جمله مقاومت و خواص الاستیسیته ی این محصول را تغییر داد بنابراین دستور العمل ساخت ورق طلا را نیز نمیتوان به راحتی عوض کرد. هرچند نحوه ی تولید این آلیاژ به طور دقیق در دسترس همگان قرار نگرفته است و هرکدام از تولیدکنندگان ورق طلا دستور العمل پخت و تهیه ی این محصول را به طور کاملا سری و انحصاری برای خود نگه داشته اند. اما میتوان یک روند کلی برای تولید این محصول را به شرح زیر توضیح داد.

ریختگری و ذوب فلزات

ورق طلا در واقع آلیاژی است تشکل شده از فلزاتی از جمله :طلا، نقره، مس، پالادیوم و پلاتین

همانطور که در بالا اشاره شد نحوه ترکیب و درصد تشکیل دهنده ی این فلزات در تولید ورق طلا در بین سازندگان این محصول انحصاری مانده است.

مرحله ی اول تولید هر آلیاژ، ریختگری فلزات موجود در ترکیب آن است. در فرآیند تولید ورق طلا تمامی فلزات نام برده شده در کوره های ریختگری در دمای ۱۲۰۰ درجه  سانتی گراد ذوب میشوند و سپس مایع مذاب آماده شده، در قالب هایی با عرض ۴ سانتی متری ریخته و برای سرد سازی به سردخانه منتقل میشوند. در نهایت پس از سرد سازی شمش هایی با اندازه ی ۱*۴*۲۰ سانتی متر در آماده میشوند.

نورد آلیاژ

مسلما هیچ آلیاژ و فلزی به صورت شمش مورد استفاده قرار نمیگیرد. ورق طلا با داشتن ضخامت بسیار نازک نیز از این قاعده مستثنی نیست. مشخص است که پس از مرحله ی ریختگری نمیتوان ورقی با آن ضخامت بسیار کم تولید کرد. بنابراین بهترین راه این است که در ابتدا شمش هایی با اندازه ی استاندارد از این آلیاژ تولید شده و سپس با فرآیند نورد با استفاده از ماشین های مکانیکی و غلتک های استاندارد ضخامت آنها کم شود.

شمش های طلا که به طور متوالی وارد ماشین های نورد شده، به ترتیب توسط غلتک ها ضخامتشان کم میشود ک همین امر در طی فرآیند باعث چسبیده شدن شمش ها به یکدیگر و تولید یک نوار بلند با ضخامت کمتر از ۱ سانت میکنند. این نوار ها توسط دستگاه رول میشوند و سپس برای ایجاد نواری با ضخامت کمتر به یک دستگاه نورد دیگر منتقل میشوند. این فرایند تا جایی ادامه پیدا میکند تا نوار با ضخامت مورد نظر برای ورق طلا حاصل شود. سپس این فول های ورق طلا که بعضا طول برخی از آنها تا ۷۰ متر نیز میرسد در آزمایشگاهای کنترل کیفی بررسی شده و میزان ضخامت و کیفیت کار تولید شده سنجیده میشود و در صورت تایید، برای برش خوردن به دستگاهی دیگر انتقال داده میشوند. این دستگاه رول ورق طلا را به صورت مربعی برش داده و آنها را میان برگه های متفاوت دسته بندی میکند.

چکش زنی

ورق های مربعی تولید شده در مرحله ی قبل، که حدود ۱ میکرومتر ضخامت دارند، به داخل دستگاهی منتقل، و برای چکش زنی آماده میشوند. در این فرایند ورق طلا ضخامت بسیار کمتر از ۱ میکرون را بدست می آورد این در صورتی است که پهنا و عرض ورق ها نیز بسیار بیشتر از اندازه های اول خود میشود، بنابراین برای بار دوم این ورق ها برش داده میشوند تا به مربع هایی با اندازه مورد نظر تولید کننده تبدیل شوند. در نهایت پس از برش نهایی، از هر برگ از ورق اولیه حدود ۲۰۰۰ برگ ورق طلا تولید میشود.

البته در نظر داشته باشید که ضخامت ورق طلا بسته به نوع ورق طلا ( ورق طلا تزیینی یا ورق طلای عیاردار ) متفاوت است. معمولا ورق طلاهای تزیینی ضخامت بیشتری نسبت به ورق طلای عیاردار دارند که همین امر فرایند تولید و حتی کار کردن با آن را برای هنرمندان آسان تر کرده است.

کنترل کیفیت

پس از مرحله دوم برش خوردن ورق ها، تعدادی ورق به صورت رندوم به آزمایشگاه کنترل کیفی فرستاده میشوند تا در آخرین مرحله نیز از لحاظ کیفیت جنس، رنگ و وزن به دقت مورد سنجش و بررسی کارشناسان قرار گیرد.

برش زنی و بسته بندی

در نهایت پس از گذراندن موفقیت آمیز آزمایش کنترل کیفیت و گرفتن مهر تایید کارشناسان، ورق طلا ها به کارگاه برش زنی منتقل میشوند و توسط کارمندان متخصص، تک تک ورق های طلا به طور دستی برش داده و بسته بندی میشوند. سپس بسته بندی های کوچک در پک های بزرگتر جمع آوری میشوند و برای فروش به فروشگاه های مختلف فرستاده میشوند و فرآیند تولید ورق طلا به پایان میرسد.

یک نظر

  1. حسن جلالی

    سلام بسیار عالی بود ممنون از اطلاعاتتون .لطفا دستمزد اجرای کار هم بفرماییدو اینکه این ورقها چه سطحی رو پوشش میده متشکرم

    1. سلام دستمزد بسته به نوع کار و مجری متفاوت هست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هزینه پستی رایگان

در خرید های بالای 50 هزار تومان هزینه ارسال رایگان است

ضمانت بازگشت وجه

یک هفته ضمانت برگشت مبلغ

ارسال پستی

ارسال سریع و ایمن به همه نقاط ایران

درگاه پرداخت مطمئن

بانک ملت / زرین پال / پارسیان

gold-leaf 2019-2009©

تمامی حقوق محفوظ می باشد و کپی از آن پیگرد قانونی دارد