شماره تماس : 09137218280

تکنیک استفاده از ورق طلا در نقاشی

شاید برای شما دانستن اینکه از دیرباز از ورق طلا به عنوان عامل براق کننده و چشم گیر در نقاشی استفاده شده است، تعجب برانگیز باشد. اما میتوان گفت یکی از متریال های بسیار موثر در آثار هنری که آنها را بسیار جذاب و نگاه مخاطب را به خود خیره میکند، ورق طلا میباشد. تکنیک استفاده از ورق طلا در نقاشی یکی از صدها کاربرد ورق طلا برای خلق اثر هنری جذاب میباشد، که در ادامه به آن میپردازیم.

البته در نظر داشته باشید این تکنیک را میتوانید برای به کار بردن ورق نقره و یا ورق مس برای ایجاد سایه روشن های خیره کننده نیز استفاده کرد.

مراحل چسباندن ورق طلا در نقاشی

۱- سطح نقاشی خود را برای چسباندن ورق طلا آماده کنید. اگر نقاشی از پیش آماده است میتوانید آن را به آرامی با پارچه ای تمیز پاک کنید و تمامی گرد و غبار روی آن را بگیرید. اما اگر طرح اولیه را خود شما کشیده اید و آن را با رنگ روغن تکمیل کرده اید، لازم است زمان کافی برای خشک شدن رنگ نقاشی به آن بدهید.

این مدت بسته به نوع رنگ و ضخامت رنگ استفاده شده در اثر شما متغییر است ولی پیشنهاد میکنیم این زمان حداقل بین ۳ تا ۵ روز باشد.

۲- اگر فردی مبتدی در این کار هستید، میتوانید برای اطمینان از ثابت ماندن رنگ ها، قبل از ورق کاری، سطح نقاشی خود را با اسپری کیلر بپوشانید. بدین ترتیب از ثابت ماندن و مخلوط نشدن رنگها اطمینان لازم را دارید. پس از انجام این کار مجددا زمان کافی برای خشک شدن سطح نقاشی، به آن بدهید.

*اگر زمان کافی برای خشک شدن رنگ ها به نقاشیتان داده باشید، ما نیز این اطمینان را به شما میدهیم که این رنگ های روغنی با چسب ورق طلا ترکیب نشده، تغییر رنگ نمیدهند و ثابت میمانند. در این صورت میتوانید از این مرحله نیز صرفه نظر کنید.

لازمه ی کار با ورق طلا داشتن صبر و دقت بالا میباشد.

۳- پس از انجام دو مرحله ی قبل و به خرج دادن صبر و حوصله ی زیاد، زمان آن رسیده است که نقاشی خود را برای اعمال کردن چسب ورق طلا حاضر کنید. از یک قلموی مویی کوچک کمک بگیرید. قلمو را به چسب ورق طلا آغشته کنید و سپس آن را به هر نقطه از طرحتان که میخواهید ورق طلا به آن بچسبانید بکشید. دقت کنید که اگر طرح مورد نظر شما برای اعمال ورق طلا کوچک است، لازم است دقت و ظرافت زیادی برای اعمال چسب به خرج دهید. زیرا هر نقطه ای از نقاشی که به چسب آغشته شده باشد ورق طلا به آن میچسبد. پس حتما با تمرکز کار خود را انجام دهید.

توجه

چسب ورق طلا پس از اینکه به سطح اعمال میشود نیاز به استراحت دارد. هرگز بلافاصله پس از اعمال چسب به سطح، ورق طلا را روی آن نچسبانید. بدون شک این امر کیفیت نهایی کار شما را کاهش میدهد. بهترین روش برای تشخیص آماده بودن چسب ورق طلا، این است که به با پشت دست خود به آرامی به سطح چسب بزنید. اگر پس از جدا کردن دستتان، چسب به آن نچسبید و تنها یک حالت چسبندگی با دست شما ایجاد کرد، زمان آن رسیده است که برای اعمال کردن ورق طلا اقدام کنید.

۴- برگه های ورق طلا را به آرامی از داخل بسته بندی بلند کنید و در جایی که چسب ورق طلا را بر تابلوی خود زده اید، قرار دهید. نگران چروکیده شدن ورق ها نباشد. در هنگام پاک کردن اضافه های ورق طلا توسط یک برس مویی نرم، ورق طلای اعمالی نیز صاف و تمیز میشود.

این کار را ادامه دهید تا تمام سطح مورد نظر خود با ورق طلا پوشیده شود. در هر مرحله نیز به کمک برس نرم و مویی اضافه های آن را تمیز کنید.

۵- پس از تکرار مرحله ی ۴، نهایتا تمام سطح مورد نظر با ورق طلا به خوبی پوشش داده شده است.

یک تکنیک حرفه ای در نصب ورق طلا روی سطوح، استفاده از مهره عقیق برای ایجاد براقیت و جلای بیشتر روی سطح ورق طلا و همچنین ایجاد استحکام بیشتر میان ورق طلا و چسب آن است.

شما نیز میتوانید برای براقیت بیشتر ورق طلا روی سطح نقاشی خود از این تکنیک استفاده کنید. بدین صورت که مهره عقیق را روی سطح ورق بکشید و تفاوت را احساس کنید. این وسیله یکی از پرطرفدارترین ابزاری است که در کارهای هنری استفاده میشود. به ویژه در کار با ورق طلا، این وسیله برای براقیت دو چندان استفاده میشود.

۶- آخرین مرحله به تثبیت رنگ ورق طلا روی سطح اختصاص داده میشود. در این مرحله شما میتوانید با استفاده از فیکساتیو ها نظیر وارنیش و کیلر استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هزینه پستی رایگان

در خرید های بالای 50 هزار تومان هزینه ارسال رایگان است

ضمانت بازگشت وجه

یک هفته ضمانت برگشت مبلغ

ارسال پستی

ارسال سریع و ایمن به همه نقاط ایران

درگاه پرداخت مطمئن

بانک ملت / زرین پال / پارسیان

gold-leaf 2019-2009©

تمامی حقوق محفوظ می باشد و کپی از آن پیگرد قانونی دارد